AAA

Presbyopie

 

Není klasickou vadou dioptrickou, ale souvisí s věkem podmíněnou fyziologickou ztrátou akomodace - tedy schopností lidské čočky zaostřování do blízka. Vada se projevuje nejprve tzv. „ prodlužováním ruky“, kdy si pacient snaží nejprve oddálit text, který čte a pak nutně následuje brýlová korekce do blízka. Slabě krátkozraký pacient při pohledu do blízka brýle odkládá. Naopak u dalekozrakého pacienta se dioptrie do blízka zesilují.

 

V mladém věku je oko pomocí akomodace schopno měnit optickou mohutnost dioptrického systému a proto mladý jedinec vidí ostře i blízko ležící předměty nebo texty.

 

Mladé oko je schopno vyvinout maximální akomodační úsilí a bod nejostřejšího vidění se nachází velmi blízko od oka. S přibývajícím věkem se jako fyziologický proces mění vlastnosti čočky, snižuje se funkce ciliárního svalu. V důsledku toho klesá akomodační šíře a oko již není schopno vidět ostře do blízka – v tomto případě se jedná o presbyopii (vetchozrakost). Běžně se presbyopie objevuje kolem 40 let věku. Její první příznaky jsou: zhoršení vidění do blízka při slabším osvětlení, při čtení do blízka pro zlepšení vidění oddalování textu od očí, únava očí při delším čtení. Později se můžou objevit tzv. astenopické potíže: únava a bolesti očí a jejich okolí, zamlžování vidění, bolesti hlavy.

 

Doba projevu presbyopie je závislá na běžné pracovní činnosti do blízka u konkrétního jedince, stavu akomodace a refrakci oka. Při dalekozrakosti (hypermetropii) se projevuje dříve (část akomodace je spotřebována ke zlepšení vidění na dálku a vyvinout další akomodační úsilí do blízka oko již není schopno). Krátkozrací jedinci (myopové) potřebují presbyopickou korekci později a při krátkozrakosti –3,0 D a více vidí do blízka stále dobře.

 

Možnosti řešení presbyopie:

  • multifokální nebo bifokální brýle nebo čočky,
  • rohovkové implantáty,
  • laserová operace,
  • PRELEX - výměna oční čočky.