AAA

Katarakta

Druhy prémiových nitroočních čoček

 

Prémiová nitrooční čočka je nadstandardní implantát, který zcela respektuje Vaše individuální vizuální potřeby. Ve většině případů se jedná o  multifokální, akomodační, torické, multifokální torické či sekundární nitrooční čočky, které jsou za příplatek.

 

rayner_logoNejdříve bychom se ale rádi krátce zastavili u historiie nitroočních čoček a u toho, jak byla první nitrooční čočka vyrobena. Příběh je spjatý se společností Rayner a začal v roce 1910, kdy John Baptiste Reiner a Charles Davis Keeler otevřeli první obchod s optikou ve Vere Street v Londýně.

První nitrooční čočku na světě začal v roce 1948 vyvíjet oftalmologický konzultant Harold Ridley a John Pike ze společnosti Rayner. John Pike byl v té době ředitel společnosti Rayner a její hlavní specialista na optiku. Asistoval Ridleymu při několika předcházejících projektech. Ridley vzpomíná: „Po měsících tajných myšlenek, jsem zavolal svému příteli Johnu Pikeovi, výzkumníkovi v oboru optiky firmy Rayner z Londýna, se kterým jsem v poslední době pracoval na elektronickém oftalmoskopu. Navrhl jsem mu, že se po práci sejdeme v mém autě. A tak se stalo, že dva muži, sedící v autě na Cavendish Square, odvodili principy nové operace.“

Jako preferovaný materiál si díky své malé hustotě a dobrým optickým vlastnostem vybrali Perspex. Perspex byl registrován v roce 1934 firmou ICI pro použití na PMMA desky. Na sklonku 30 let byla veškerá produkce Perspexu rezervovaná pro letecký průmysl a materiál byl speciálně vyvíjen pro použití v bitevních letadlech. Požadavek na průhlednost, pevnost a odolnost k žáru si vynutil vysokou čistotu a vysokou polymerizaci. Pozorování očí pilotů RAF poraněných během druhé světové války ukázalo, že Perspex je inertní k živé tkáni. Poválečný komerční vývoj Perspexu směřoval k jiným aplikacím, ale nakonec byl znovu vyroben kvalitní Perspex pro bitevní letouny, kterému se říkalo Transpex I.


V roce 1949 Britský chirurg Sir Harold Ridley požádal Rayner o navržení a vyrobení první nitrooční čočky. Od té doby spolupracuje Rayner s mnoha chirurgy po celém světě na zdokonalování nitroočních čoček.  29. listopadu 1949 v Londýnské nemocnici St. Thomas provedl Ridley první implantaci NOČ 45 leté pacientce. Operace měla dvě fáze a umělá čočka byla implantována tři měsícíce po první operaci.

raynerV roce 2009 byla v kategorii mezinárodní obchod společnosti Rayner udělena cena Královny Award for Enterprise. Jendá se o nejprestižnější cenu, kterou může britská společnost získat a jen potvrzuje její kvality.Právě od společnosti Rayner bychom Vám rádi představili následující prémiové nitrooční čočky:

 

Multifokální nitrooční čočka M-flex
U multifokální nitrooční čočky se střídají části namířené do dálky a části pro vidění do blízka. Na sítnici tak vznikají dva obrazy přes sebe. Tetno princip může ze začátku působit pacientovi problémy, ale jen do té doby, než dojde k tzv. neuroadaptaci. I z tohoto důvodu se doporučuje implantovat multifokální čočky do obou očí.

Nitrooční čočky mohou mít tzv. addici, která slouží pro vidění na blízko. Jedná se v podstatě o podobný princip jako u bifokálních brýlí, kde jedna část skla funguje na čtení a druhá na vidění do dálky.

S multifokálními nitroočními čočkami jsou spjaty některé nepříjemné světelné efekty, jako např. dvojité hrany a záře kolem bodových světel. Míra těchto nežádoucích efektů závisí na typu čočky velikosti zornice a dalších parametrech.


Torická nitrooční čočka T-flex
Astigmatismus je nepravidelné zakřivení rohovky nebo čočky, které deformuje vidění. Pokud je astigmatismus na čočce, je odstraněn spolu s čočkou při operaci katarakty. Pokud je však astigmatismus na rohovce, odstranění čočky nepomůže.

Pacientům s rohovkovým astigmatismem pomůže torická nitrooční čočka, která astigmatismus koriguje. U torických čoček je nutné zvolit nejenom správnou dioptrii, ale také správnou velikost cylindru (ke korekci astigmatismu) a také postavení čočky v oku. Špatné natočení čočky totiž výrazně snižuje korekci, kterou čočka poskytuje.


Multifokální torická nitrooční čočka M-flex T
Multifokální nitrooční čočky fungují na principu pěti soustředných kroužku s různou dioptrickou sílou. Na sítnici tak vzniká několik prolínajících se obrazů. Díky jejich spojení potom uvidíte blízké i vzdálené předmety ostře zobrazené. M-flex T využívá této technologie a navíc řeší i rohovkový astigmatismus. Po implantaci Vám umožní lepší videní do blízka, na střední vzdálenost i do dálky. Je pravděpodobné, že vůbec nebudete potřebovat brýle.

 

Sekundární čočka - Sulcoflex®
Sekundární nitrooční čočka, která nabízí bezpečnou a velmi účinnou možnost chirurgické léčby krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu presbyopie (vetchozrakosti).

Princip sekundárních čoček spočívá v tom, že před Vaši umělou čočku (implantovanou při operaci katarakty) Vám lékař přidá ještě jednu čočku, která zkoriguje vady Vašeho vidění.

Tato druhá (sekundární) čočka se implantuje do ciliárního sulcu, tedy do místa, které je před kapsulárním pouzdrem, kde je umístěna Vaše vlastní resp. umělá nitrooční čočka. Aby byla zajištěna správná stabilita a funkce čočky, má Sulcoflex® speciálně vyvinutý tvar, který je dosažen použitím vyspělé technologie britské společnosti Rayner.


Implantát v oku vůbec necítíte, a protože se čočka implantuje pouze malým řezem, rána se velmi rychle hojí. Umístění čočky v sulcu navíc usnadňuje zachování Vašeho, co nejkvalitnějšího, vidění v i případě možných budoucích změn na sítnici.

 

Ohromnou výhodou těchto nitroočních čoček je, že se dají z oka velmi snadno vyjmout, takže pokud v budoucnu dojde k situaci, kdy se změní Vaše preference na vidění nebo dojde k situaci, kdy je nutné čočku z oka vyndat, není to vůbec problém.


Akomodační nitrooční čočka od amerického výrobce Tekia - Tek-Clear
Tek-ClearTM je nitrooční čočka inspirovaná samotnou přírodou. Vlastní čočka se v oku pohybuje díky nitroočním svalům a změnám nitroočního tlaku. Nitrooční čočka Tek-ClearTM tento pohyb napodobuje a dosahuje tak přirozeného vidění s vysokou ostrostí na všechny vzdálenosti. Na rozdíl od tradičních čoček navracejících pouze schopnost vidět do dálky, akomodační čočka Tek-ClearTM obnovuje funkci oka vidět do všech vzdáleností. To napomáhá eliminaci nutnosti používat brýle při běžných denních činnostech.


O vhodném výběru nitrooční čočky se poraďte se svým lékařem.


Adresář

V adresáři najdete kontaktní údaje na oftalmologická pracoviště v České republice, která vám pomohou s tímto konkrétním tématem:

Mapa ČR
Karlovarský kraj Ústecký kraj Praha Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Pardubický kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezký kraj Královéhradecký kraj
MěstoPracovištěKontakt
Praha
Jihomoravský kraj
Jihočeský kraj
Pardubický kraj
Královéhradecký kraj
Karlovarský kraj
Liberecký kraj
Olomoucký kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Moravskoslezký kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Praha 2Všeobecná fakultní nemocniceU nemocnice 2
128 08 Praha 2

T: 224 962 984
Praha 4Evropská oční klinika Lexum - Centrum léčby šedého zákaluVišňová 25/1957
Praha 4
Praha 10Fakultní nemocnice Královské VinohradyŠrobárova 50
Praha 10
Praha 5Fakultní nemocnice v MotoleV úvalu 84/1
Praha 5
Praha 4Fakultní Thomayerova nemocnice s pol.Vídeňská 800
Praha 4
Průhonice Oční klinika GeminiU Křížku 572
Průhonice, Praha - západ
PrahaOční klinika Nové Butovice - Oční klinika JLV Hůrkách 1296/10
Praha 5
BrnoEvropská oční klinika Lexum - BrnoBezručova 22
Brno
BrnoFakultní nemocnice Brno - BohuniceJihlavská 20
Brno
BrnoFakultní nemocnice u sv. Anny v BrněPekařská 53
Brno
KyjovNemocnice Kyjov, p.o.Strážovská 976
Kyjov
ZnojmoMUDr. Jana Janského 11
Znojmo
T: 515 215 111
E: infoadlknniascnzwlzxnemzn.cz
BrnoVojenská nemocnice BrnoZábrdovická 3
636 00 BRNO

T: 973 445 610
České BudějoviceEvropská oční klinika Lexum - České BudějoviceČeská 66
České Budějovice
TáborEvropská oční klinika Lexum - TáborKvapilova 2060
Tábor
České BudějoviceOční klinika GeminiLidická třída 2144/108
České Budějovice
LitomyšlLitomyšlská nemocnice, a.s.Jana Evangelisty Purkyně 652
Litomyšl
Hradec KrálovéFakultní nemocnice Hradec KrálovéSokolská 581
Hradec Králové
ChebKarlovarská krajská nemocnice a.s.,
Nemocnice v Chebu
K Nemocnici 17
Cheb
Karlovy VaryKarlovarská krajská nemocnice a.s.Bezručova 19
SokolovaNEMOS SOKOLOV s.r.o.Slovenská 545
Sokolov
Planá u Mariánských LázníSOMICH s. r. o.Bezdružická 274

T: +420 775 555 340, +420 775 555 341
E: ocniklinikaadlknniascnzwlzxsomich.cz
LiberecKrajská nemocnice Liberec, a.s.Husova 10
Liberec
OlomoucFakultní nemocnice Olomouc I. P. Pavlova 6
Olomouc
PřerovStředomoravská nemocniční a.s., Nemocnice Přerov
Dvořákova 75
Přerov
PlzeňFakultní nemocnice Plzeň - Lochotínalej Svobody 80
Plzeň
PlzeňOFTA s. r. o.Sokolovská 82
Plzeň
KladnoOblastní nemocnice Kladno, a.s.Vančurova 1548
Kladno
Mladá BoleslavOblastní nemocnice Mladá Boleslav, a.s.V. Klementa 147
Mladá Boleslav
PříbramOblastní nemocnice PříbramU Nemocnice 84
Příbram
OstravaEvropská oční klinika Lexum - OstravaMasná 3a
Ostrava
OstravaFakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790
Ostrava
KarvináNemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, p.o.Vydmuchov 399/5
Karviná - Ráj
ProstějovStředomoravská nemocniční a.s., Nemocnice
Prostějov
T.: 582 315 111
Ústí nad LabemKrajská zdravotní, a.s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.Sociální péče 12A
Ústí nad Labem
DěčínKrajská zdravotní, a.s., Nemocnice Děčín, o.z.U Nemocnice 1
Děčín
TepliceKrajská zdravotní, a.s., Nemocnice Teplice, o.z.Duchcovská 962/53
Teplice
Uherské HradištěUherskohradišťská nemocnice a.s.J.E.Purkyně 365
Uherské Hradiště
ZlínKrajská nemocnice T. Bati a.s.Havlíčkovo nábřeží 600
Zlín
ZlínOční klinika GeminiPančava 360
Zlín